Totolotek

Po wystandaryzowaniu (do 100%), porachowałem średnie arytmetyczne z wszystkich sześciu dostępnych sondaży (jeden CBOS, jeden Kantar, trzy Ibrisy i jeden Estymator) przeprowadzonych w tygodniu przedwyborczym. Po zaokrągleniu do pełnych procentów, te średnie wyszły mi takie:

PiS – 48, KO – 25, SLD – 14, PSL – 8, Konfederacja – 6.

A co ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza?

PiS – 44, KO – 27, SLD – 13, PSL – 9, Konfederacja – 7

Jak widać, istotne różnice dotyczą tylko dwóch głównych sił politycznych (PiS i KO). Dla pozostałych trzech ugrupowań różnica nie przekracza jednego procenta.

Jeszcze lepiej wypadł tradycyjny exit poll, który tym razem przeprowadziła firma IPSOS. Tu różnice nigdzie nie przekroczyły jednego procenta. Brawo, IPSOS!

Na mój rozum, PiS wcale nie utracił Senatu. Pomijam podchody, doraźne korupcje polityczne i stałe zmiany barw, ale praktyka uczy, że PiS jest karny, jednolity i zdyscyplinowany (obecność na obradach), natomiast opozycja raczej nie.

Tym większą mam nadzieję, że nowym prezydentem Polski zostanie pan Donald Tusk: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=6069

Odnotuję na koniec z satysfakcją, że pierwszy raz w życiu wygrałem polityczny zakład. Zdjęcie kuponu widnieje na linkowanym przedwyborczym blogu, a Totolotek uczciwie wypłacił mi 85 zł netto!

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

TUSK !!!

Patriotycznie namawiam pana Donalda Tuska, żeby przed świętami Bożego Narodzenia publicznie zadeklarował swą wolę startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Donald_Tusk

Jako zwolennik politycznego balansu i przeciwnik hegemonii, uważam, że w naszej obecnej czteroletniej sytuacji Donald Tusk jest najlepszym, jeśli nie jedynym kandydatem na to zaszczytne stanowisko. Ma niezrównane doświadczenie i poparcie – zarówno wewnątrz kraju, jak i za granicą. Wszystkiego dobrego, Szanowny Panie Prezydencie : -)

Stanisław Remuszko, remuszko@gmail.com, 504-830-131

pjes: już po powieszeniu tego wpisu trafiłem na następujący sondaż: https://fakty.interia.pl/prasa/news-wyborcy-opozycji-chca-tuska-na-prezydenta-sondaz-dla-rmf-i-d,nId,3283105

Opublikowano Bez kategorii | Otagowano , , | Możliwość komentowania TUSK !!! została wyłączona

De lege ferenda

Lokale wyborcze powinny być otwarte między godziną 8:00 a 20:00.

W komisjach pracuje ponad ćwierć miliona osób, którym doba wyborcza dość mocno dezorganizuje życie. Nie wiadomo, dlaczego ma być akurat 7:00-21:00, a nie 6:00-22:00, 5:00-23:00 lub jeszcze dłużej. Frekwencja by wzrosła!

Uważam, że normalnym obywatelom dwanaście godzin wystarcza aż nadto, i gdybym był królem, dyktatorem albo Naczelnikiem – zarządziłbym 8:00-20:00 🙂

Stanisław Remuszko

pjes: gdy mi się uda – zamieszczę zdjęcie swoich wypełnionych i podpisanych kart wyborczych (czerwony flamaster). Było ono zrobione na moim Ursynowie o godzinie 15:00, i takich tłumów nie widziałem nigdy, odkąd pierwszy raz w życiu uczestniczyłem w wyborach powszechnych (4 czerwca 1989).

pjes II: udało się dzięki informatycznemu wsparciu Agnieszki!

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania De lege ferenda została wyłączona

Hazard emeryta

Po wystandaryzowaniu (do 100%), porachowałem średnie arytmetyczne z sześciu sondaży (jeden CBOS, jeden Kantar, trzy Ibrisy i jeden Estymator) przeprowadzonych w tygodniu przedwyborczym. Po zaokrągleniu do pełnych procentów, wyszły mi one takie: PiS – 48, PO – 25, SLD – 14, PSL – 8, Konfederacja – 6.

Uważam, że prawdziwe wyniki będą inne, a różnice między PKW a średnimi sondażowymi mogą spokojnie sięgnąć kilku małych procent (palce jednej ręki). Stanie się tak nie dlatego, że firmy badawcze łżą, kręcą lub zwyczajnie się mylą, tylko (głównie) dlatego, że obywatele respondenci nie mówią ankieterom prawdy.

Z przekonaniem namawiam do obejrzenia rezultatów exit poll w niedzielę wyborczą, tuż po 21:00). Przypuszczam, że „będzie się działo” !!!

Ze względów finansowych, bardzo życzyłbym sobie, żeby PiS nie osiągnął 46,5% (wg PKW). Wówczas niżej podpisany emeryt, który odjął sobie od ust i zainwestował ostatnią stówę w bukmacherowni, wygrałby kolosalne pieniądze, czyli 84 zł i 80 groszy netto! Może uda mi się zamieścić fotę z tego hazardu…

Stanisław Remuszko

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Hazard emeryta została wyłączona

Ja – na Konfederację!

Bezapelacyjnie wygra PiS. Drugie miejsce zajmie Placforma, trzecie zaś SLD. Lecz czwartym ugrupowaniem, które w żaden sposób nie naruszy tego trójpodziału, niech będzie barwna Konfederacja. Nawet kilku-kilkunastu posłów – a jakież urozmaicenie i kolorystyka w burym starym niezmiennym Sejmie! W niedzielę z przekonaniem zagłosuje na jej listę, stawiając krzyżyk przy nazwisku niezwykłego barwnego szaleńca Janusza Ryszarda Korwina-Mikkego, podpisując się obok i robiąc zdjęcie tak wypełnionej karcie do głosowania, zanim wrzucę ją do urny. Jeśli będę potrafił tę fotę tu zamieścić – to to zrobię.

Miłych P.T. Sąsiadów Ursynowsko-Warszawskich pozdrawiam serdecznie i z respektem 🙂

Stanisław Remuszkoi

Opublikowano Bez kategorii | Otagowano , | Możliwość komentowania Ja – na Konfederację! została wyłączona

13 października 2019

Z domowej skrzynki pocztowej właśnie wyjąłem edukacyjną ulotkę Państwowej Komisji Wyborczej, z której wynika, że tego dnia między godziną 7 rano (gdy chrześcijanin śpi snem sprawiedliwego) a godziną 9 wieczorem (exit poll) będę mógł postawić dwa krzyżyki, a rok później jeszcze jeden. Starzec nie jest pewien dnia ani godziny, więc na wszelki wypadek już dziś wyjawiam swe parlamentarne oraz prezydenckie wyborcze zamiary.
Z sondaży, na których znam się jak mało kto, jasno wynika, że zwycięży Prawo i Sprawiedliwość, i tylko nie wiadomo, jak bardzo dołoży innym ugrupowaniom. W ostatnich miesiącach wiele razy na rozmaitych portalach proponowałem zakład, czy przeklęty/zbawienny PiS zdobędzie 50% sejmowych foteli, ale jakoś nikt się nie kwapił założyć. Uważam, że pod wodzą podłego/genialnego Kaczora Starszego PiS osiągnie właśnie taki sukces i dlatego rzucam tę rękawicę na forum Mistrza. ON bez wątpienia by ją podjął. Wielka Wedlowska z Całymi Orzechami, a nawet – do wyboru przez Drugą Stronę – zielonkawa stówa z Jagiełłą. Uprzejmie proszę traktować to jako przyrzeczenie publiczne w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Z oczywistych względów (marna satysfakcja obstawiać pewność) nie zagłosuję na PiS ani na Placformę. Postawię swój krzyżyk przy Konfederacji. Dowód: zdjęcie z karty wyborczej, na której od lat zawsze podpisuję się imieniem i nazwiskiem. W zasadzie zrobię to przez wzgląd na Morfina-Pikkego (Lem), który to JK-M doda bezsprzecznego unikatowego kolorytu nowemu sejmowemu składowi.
Głos senacki oddam na panią Monikę Jaruzelską. Dama wydaje mi się bardzo rozsądna i umiarkowana. Dzieci nie odpowiadają za rodziców, ale na odwrót – jak najbardziej tak. Tym bardziej, że na starość oceniam Pana Generała znacznie wyżej niż po ogłoszeniu przezeń stanu wojennego: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=5910

No i na prezydenta Polski w latach 2020-24 wybiorę pana Donalda Tuska. Pomijając inne argumenty, jestem za politycznym pluralizmem, za jakim takim balansem, przeciw nadmiernej dominacji i hegemonii.

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg77409#msg77409

R.

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania 13 października 2019 została wyłączona

Odczepka

Może ktoś wie, jak się odczepić?

Od własnego bloga?

Kilka dni temu nieopatrznie i niechcący znowelizowałem format bloga do wersji 5.2.3 (albo 5.3.2) i nagle zrobiło się tak, że gdy do wyszukiwarki wpisuję adres swojej starożytnej strony internetowej www.remuszko.pl – otwiera się od razu blog i nie mogę sięgnąć po żaden link z tej swojej strony.

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc/radę/informację. Gdyby ktoś był łaskaw, uprzejmie proszę o mejl lub telefon. Poczta działa, ale strona się nie pokazuje.

Z respektem i dobrymi życzeniami : -)

Stanisław Remuszko, remuszko@gmail.com, +22 641-7190 (lepiej), ewentualnie komórka 504-830-131

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Odczepka została wyłączona

Ojciec

Dziś, 3 września 2019, przypada LXV rocznica śmierci mego Ojca, Tadeusza Antoniego Remuszki, urodzonego 6 września 1906 roku w Warszawie, męża Jadwigi z Modrowskich oraz ojca dwóch synów: mnie i młodszego brata Mieczysława.

Gdyby ktoś życzliwy potrafił mi telefonicznie pomóc radą, jak wstawić tu zdjęcie Ojca (*jpg), byłbym ogromnie wdzięczny : -)

Stanisław Remuszko, remuszko@gmail.com, +22 641-7190, 504-830-131

Dzięki wsparciu mojej ukochanej byłej żony Agnieszki, pierwsze zabrudzone zdjęcie pochodzi z biletu miesięcznego (ale od czego fotoszop), drugie zaś zostało zrobione w oflagu Woldenberg IV C (wpisz w google), gdzie Ojciec trafił po niespełna dwóch tygodniach walk (wrzesień 1939), otrzymawszy naprzód najmarniejsze Virituti oraz Krzyż Walecznych. Ppor. Tadeusz Remuszko stoi trzeci z prawej w pierwszym rzędzie, a pierwszym z lewej jest ppor. Mieczysław Wróblewski, który zamieszkał po wojnie w sławnych przedwojennych ZUS-owskich blokach przy Puławskiej 130 (drugi blok, I klatka, III piętro), podczas gdy my zamieszkaliśmy w III bloku (dziś róg Tynieckiej i Lenartowicza na piętrze I. Po wojnie obaj panowie grywali w bridża u nas w domu (z panem Stefanowiczem i panem Tobiaszem). Posesja przy dzisiejszej Puławskiej 130 była i jest piękna, niezmieniona do dziś.

Ojciec odumarł mnie sześciolatkiem. Gdybym miał Ojca, byłbym zupełnie, ale to kompletnie innym człowiekiem. Tak uważam. Mama – sanitariuszka powstańcza – była prawdziwą bohaterką, zostawszy w wieku 43 lat wdową z dwojgiem maleńkich synów, z maturą, bez zawodu.W zawierusze wojennej i powstańczej zginęli wszyscy trzej jej bracia. Została sama jak palec. Gdyby nie pan Zygmunt Przetakiewicz, (prawa ręka szefa PAX-u Bolesława Piaseckiego), byłoby nam znacznie ciężej niż było. Mama nauczyła się pisać na maszynie i pracowała w Instytucie Wydwniczym PAX. Pamiętam, że w latach pięćdziesiątych chodziłem autentycznie głodny.

Opublikowano Bez kategorii | Otagowano | Możliwość komentowania Ojciec została wyłączona

Wojna

Starcowi, który dobrze pamięta Warszawę śródmiejsko zrujnowaną i obmalowaną gigantycznymi napisami NIGDY WIĘCEJ WOJNY! (połowa lat pięćdziesiątych), jest jakoś dziwnie na duszy, gdy internetowo czytam o przygotowywanej na jutro patriotyczno-międzynarodowej fecie z okazji LXIII rocznicy WYBUCHU drugiej wojny światowej. Powiem krótko: mam po dziurki w nosie świętowania historycznych klęsk.

Już nie mówię o nawet pobieżnej lekturze wikipedycznego hasła, ale DWŚ była bezdyskusyjnie największą tragedią w całej naszej tysiącletniej historii. Uroczyście obchodzić rocznicę ZAKOŃCZENIA wojny – jeszcze od biedy rozumiem (choć też bym się miarkował ze względu na upływ czasu).

Jak niemal wszyscy moi rodacy-równolatkowie, poniosłem bardzo osobiste straty. A w aspekcie obywatelskim? W masakrze zginęła jedna szósta polskiej populacji, i nawet Rosjanie są „lepsi” tylko w liczbach bezwzględnych. W samym Powstaniu Warszawskim zabito dwustutysięczną narodową elitę. Gospodarka legła w gruzach.

I co ja mam jutro patriotycznie obchodzić: rocznicę POCZĄTKÓW tej straszliwej hekatomby? W jakiej atmosferze? W jakim nastroju? Pokojowym czy nowowojennym? W oczekiwaniu na wyczekiwany od osiemdziesięciu lat WYBUCH III wojny światowej? W towarzystwie obcych wojsk na polskiej ziemi?

R.

https://forum.lem.pl/index.php?topic=689.msg77298#msg77298

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wojna została wyłączona

Śnieżna

Jest środowe popołudnie, 21 sierpnia 2019 roku. Od zaginięcia grotołazów minęło 5 dób. Gdyby żyli, byłby to światowy cud.

Zakładam, że jestem wytrenowanym szczupłym i doświadczonym jaskiniowcem o wysokich umiejętnościach speleo. Mimo to nigdy w życiu nie zaryzykowałbym wciskania się do szczeliny (dziury), jeśli groziłoby mi, że mogę z niej nie wyleźć z powodów od mojej sprawności niezależnych.

Himalaiści też ryzykują (i też giną), ale dla mnie jest to zupełnie inny rodzaj ryzyka. Ryzyko do przyjęcia. Natomiast konkretne opisywane ryzyko w Śnieżnej jest nie do przyjęcia. Nie do wyobrażenia. Nie do pomyślenia.

Można wciągnąć brzuch. Można pracować biodrami. Nawet żebra na wydechu można przygiąć. Ale ludzka czaszka ma minimalną średnicę około 20 centymetrów, i ten rozmiar da się zmniejszyć tylko za pomocą sekcji.

R.

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj