Prawda i nieprawda

Część opozycji ogłasza/narzeka/straszy, że ustalone podczas europejskiego szczytu propozycje zaostrzenia dyscypliny finansowej państw członkowskich Unii oznacza dla tych państw – w tym dla Polski – utratę niepodległości. To prawda i nieprawda.
Prawda dlatego, że absolutnie każda umowa międzynarodowa – podobnie jak każda umowa między dwojgiem ludzi – zmienia dotychczasowe prawa/obowiązki stron. Nieprawda dlatego, że niepodległość/suwerenność Polski jest zapisana w 243 artykułach jej Konstytucji, ustalenia zaś brukselskiego szczytu (sprawdziłem) nie naruszają żadnego z nich. Również artykułu dziewięćdziesiątego, który stanowi, iż Rzeczpospolita Polska na podstawie umowy międzynarodowej może przekazać organizacji międzynarodowej kompetencje organów władzy państwowej w niekórych sprawach. Konstytucja wymaga tylko, by taka umowa o przekazaniu była ratyfikowana ALBO przez kwalifikowaną większość parlamentarną, ALBO przez naród w drodze referendum; wybór trybu ratyfikacji należy do Sejmu.
Podjęte w Brukseli decyzje mają na razie charakter ogólny, strategiczny, wyrażony za pomocą potocznych słów, które teraz trzeba przełożyć na język prawniczy. Innymi słowy, jeszcze nie nie wiemy, za czym (lub przeciw czemu) KONKRETNIE mieliby głosować posłowie i senatorowie (albo zwykli obywatele). Diabeł tkwi w szczegółach, a te będą znane dopiero w początkach przyszłego roku.
Jedyne, nad czym dziś można rozsądniej dywagować, to sposób przyjmowania/odrzucania takich nowych Europejskich Rygorów. Przynajmniej 2/3 głosów w Sejmie i Senacie, czy zwykła większość głosów w ogólnonarodowym referendum? Odpowiedź nie jest łatwa nawet dla mnie, generalnego zwolennika rozstrzygnięć plebiscytowych (patrz: http://www.remuszko.pl/referendum/) Chodzi o to, że – ze względu na złożoność i trudności pojęciowe – nie wszystkie zagadnienia poddają się rozumnej ocenie przeciętnie inteligentnego obywatela (każdej nacji). Przypuszczam, że dyscyplina finansowa w UE należy do właśnie takich spraw.
Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz