Przedsiębiorczy Pracodawcy (Pracodajni Przedsiębiorcy)

Od znanego krakowskiego biznesmena pana Krzysztofa Budziakowskiego, którego mam zaszczyt znać osobiście, dostałem ciekawą i dobrą (dwa w jednym!) informację o autentycznej oddolnej inicjatywie tak skutecznej, że wkrótce zapewne stanie się ciałem, czyli prawem, czyli ustawą. Proszę tylko posłuchać:

Dzięki działaniom Związku Przedsiębiorców i Pracodawców,  do laski
marszałkowskiej wpłynął
„Poselski projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą”.
Oznacza to, że, po wejściu ustawy w życie, będzie mógł skorzystać z umorzenia każdy przedsiębiorca, który ma jakiekolwiek zaległości z tytułu opłacania składek z własnej działalności gospodarczej w latach 1999-2009.
Sprawa naliczania przez ZUS wstecz składek, wraz z odsetkami, z tzw. tytułu zbiegów ubezpieczeń, rozpoczęła się w 2009, kiedy to nagle ZUS – wbrew wcześniejszym zapewnieniom i opiniom – zmienił interpretację przepisów i zaczął kwestionować legalność opłacania składek ZUS od najkorzystniejszej dla przedsiębiorców formy, posługując się rozporządzeniem z… 1975 roku. Konsekwencją tej zmiany stanowiska było (i wciąż jest) naliczanie przez ZUS nienależnych składek na ubezpieczenia społeczne, za okres nawet do 10 lat wstecz, wraz z horrendalnymi odsetkami, co daje kwoty sięgające czasem 100 tys. złotych. Nierzadko dochodzi do bankructw, ponieważ problem ten w znakomitej większości dotknął nie rekinów finansowych, ale firmy jednoosobowe, które i tak z trudem ponoszą ciężar bieżących kosztów i utrzymania swoich rodzin, szczególnie w czasie przedłużającego się kryzysu.
„Moim zdaniem premier się przejął tą sprawą po prostu po ludzku. W trakcie spotkania w KPRM zobaczył też, że jego podwładni nie mówią mu prawdy, po tym jak Dorota Wolicka pokazała mu biuletyny ZUS-u zachęcające przedsiębiorców do działań, za które ich obecnie ściga” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.
„Jest to ważny krok na drodze do rozwiązania dramatu dziesiątek tysięcy drobnych przedsiębiorców – oceniła dyr. Wolicka, która jako szefowa Biura Interwencji prowadziła po stronie ZPP cały projekt. – Jednak uznam temat za zakończony dopiero wtedy, gdy zobaczę odpowiednią ustawę wydrukowaną w Dzienniku Ustaw. Wierzę w dobre intencje PO w tej sprawie, niemniej przed nami jeszcze cały proces legislacyjny i różne rzeczy mogą się wydarzyć”.
Przedstawiciele ZPP podkreślają, że już samo wniesienie projektu ustawy do Parlamentu, to wielki sukces ich młodej organizacji i dowód na to, że zorganizowane działania przedsiębiorców mają sens, nawet w sprawach na pierwszy rzut oka zupełnie beznadziejnych.
Pozdrawiam
Krzysztof Budziakowski
Rzecznik Małopolski
Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
602 629577
http://www.zpp.net.pl

No no… Jak tak dalej pójdzie, to przeczytamy o tym w „Rzeczpospolitej”, a nawet w „Gazecie Wyborczej”? A podczas głosowania może i sam PiS będzie „za”? 
Panu Krzysztofowi bardzo dziękuję, a wszystkich ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : -)
Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz