Orzeł Michnik Biały

Jeśli „Gazeta Wyborcza” podaje prawdę  www.wyborcza.pl
– to uważam, że Adam Michnik został uhonorowany Orłem Białym słusznie.
Oto co pisałem o dzisiejszym Laureacie prawie pięć lat temu (cytuję za książką „Gazeta Wyborcza. Początki i okolice”, wydanie III, str. 326-327): …Ten wybitny Polak, człowiek ogromnych talentów i niezwykłej osobowości, przez ponad czterdzieści lat służył rodakom, Ojczyźnie i światu jak umiał, dawał co miał najlepsze, nie szczędził duchowych oraz fizycznych sił, i teraz pora na wdzięczny symboliczny rewanż od narodu i społeczeństwa. Ogłaszam wielki konkurs na pomysł Jubileuszowego Prezentu. Co to mogłoby być? Order Orła Białego?
Pomysł z konkursem był wprawdzie utrzymany w konwencji felietonu, lecz ja naprawdę uważam Adama Michnika za godnego najwyższych państwowych odznaczeń (choć ze względu na pewien hak w życiorysie mam też etyczne wątpliwości).
Pamiętam, jak ponad dziesięć lat temu, podczas małej uroczystości w redakcji „Nowego Państwa”, obaj Bracia Kaczyńscy (między którymi przypadkowo siedziałem przy stole) dziwowali się, kogóż to proponuję uhonorować na łamach tego patriotycznego pisma (op.cit., strona 215):
…Bardzo chciałbym zobaczyć, jak pułkownik Ryszard Kukliński przyjmuje z rąk prezydenta Rzeczpospolitej order Orła Białego. Zarazem bardzo chciałbym ujrzeć Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą na piersi Leszka Balcerowicza, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Marka Kotańskiego, Ewy Łętowskiej i Marka Markiewicza. Przecież ludzie ci – każdy na swój sposób i w swoim czasie – dobrze zasłużyli się Ojczyźnie, jak powiedziałby marszałek Piłsudski…
Odrzekłem, że właśnie tak – bardzo pluralistycznie – postrzegam dobro Polski. Jej najcenniejszą wartością jest dla mnie naturalna „polityczna bioróżnorodność”, i byłoby źle, gdyby owe bogactwo idei i postaw miało zostać sztucznie uszczuplone. W roku 1999 o wojnie polsko-polskiej ani się komu śniło, PO i PiS nie istniały – więc, mimo tej różnicy zdań, mogłem spokojnie nadal publikować w tym znakomitym tygodniku (pod wodzą, notabene, równie znakomitego nadredaktora Adama Lipińskiego).
Kończę kreślić te krótkie uwagi w piątek 5 listopada 2010 w samo południe, i aż boję się zajrzeć na internetowe fora…
Ludzi rozumnych zaś i dobrych – szczerych Polaków – zachęcam do refleksyjnego przejrzenia spisu osób uhonorowanych Orłem Białym w ciągu ostatnich 20 lat. On jest na samym końcu tej strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Or%C5%82a_Bia%C5%82ego

Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.