Związki partnerskie i okolice

Na przełomie stycznia i lutego 2013 prestiżowe publiczne Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło ankietę na reprezentatywnej losowej próbie 1111 dorosłych Polek i Polaków. Streszczam – za CBOS – kwintesencję właśnie ogłoszonych wyników tego badania:

– Niewiele osób (12%) podziela opinię, że homoseksualizm jest czymś normalnym. Większość (83%) uznaje go za odstępstwo od normy, w tym ponad połowa (57%) uważa, że należy go tolerować, natomiast jedna czwarta (26%) – że nie powinien być akceptowany.
– Polacy niechętnie odnoszą się do faktycznych i potencjalnych praw par homoseksualnych: niemal dwie trzecie (63%) uważa, że nie powinny one w miejscach publicznych demonstrować swojej orientacji seksualnej, ponad dwie trzecie (68%) nie akceptuje legalizacji małżeństw homoseksualnych, a blisko dziewięciu na dziesięciu (87%) nie zgadza się na możliwość adoptowania przez nie dzieci.
– Podobna większość respondentów (85%) wyraża z kolei aprobatę dla legalizacji heteroseksualnych związków partnerskich. Tymczasem w przypadku osób tej samej płci możliwość sformalizowania takich relacji akceptuje tylko jedna trzecia respondentów (33%) trzy piąte zaś (60%) nie zgadzają się na nią.
– Niemal powszechna jest opinia, że osoby pozostające w stałym związku nie będącym małżeństwem powinny mieć prawo do pochowania zmarłego partnera lub partnerki (88%), uzyskania informacji medycznych i podejmowania decyzji związanych z leczeniem (84%). Możliwość objęcia partnera lub partnerki ubezpieczeniem zdrowotnym aprobuje trzy czwarte badanych (75%), prawie tyle samo (72%) opowiada się za prawem do dziedziczenia po zmarłym partnerze lub partnerce.
 
Tyle ankieta.
Socjometrią zajmowałem się zawodowo (własne biuro badania opinii) przez kilkanaście lat i z przekonaniem mogę rzec, iż rzadko kiedy zdarzają się sondaże z tak wyrazistymi rezultatami. Na dodatek ten sondaż nie jest wydumanym gdybaniem oderwanym od rzeczywistości, lecz ma twarde odniesienia do bieżącej ważnej debaty publicznej i do polityki.
Otóż, na mój rozum, tak jaskrawo wyrażonej woli ludu lekceważyć się nie da, bowiem w praktyce musiałoby to oznaczać pogardę dla własnego społeczeństwa. Dlatego przewiduję, że – mówiąc najzwięźlej – Sejm uchwali wkrótce ustawę o heteroseksualnych związkach partnerskich oraz odrzuci wszelkie ewentualne projekty legalizacji małżeństw homoseksualnych. Uważam przy tym, że pomysły dopuszczenia do adopcji dzieci przez lesbijki i gejów nawet wstępnie nie będą rozpatrywane, skoro ankietowany naród wykluczył je aż tak kategorycznie.
Owszem, otwarta pozostaje kwestia ewentualnego sformalizowania pozamałżeńskich uprawnień osób homoseksualnych żyjących ze sobą oraz zakresu tych uprawnień. To już jednak całkiem inny problem.
Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.