Orzeł Jan Miodek Biały :-)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Miodek

Gdybym był prezydentem, jedną z pierwszych osób, które uhonorowałbym Orłem Białym, byłby pan profesor Jan Miodek. Z najkrótszym adekwatnym uzasadnieniem: za zasługi dla Ojczyzny-Polszczyzny…

Jan Franciszek Miodek (ur. 7 czerwca 1946 w Tarnowskich Górach) – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim.

W latach młodości marzył o zawodzie dziennikarza. W 1963 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po uzyskaniu magisterium (Nazwy miejscowe kulturalne typu Środa, Piątek, Wola, Osiek), zaproponowano mu staż asystencki w tamtejszej katedrze języka polskiego. W 1968 poślubił Teresę Taczanowską, którą poznał w czasie studiów. Kilka lat potem urodził im się syn Marcin (obecnie doktor nauk humanistycznych i pracownik Instytutu Filologii Germańskiej UWr).
Od 1968 obecny na łamach wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie”, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, a od 1987 do 2007 program Ojczyzna-Polszczyzna w Telewizji Polskiej. Miał też cotygodniowy felieton w „Dzienniku Zachodnim” i comiesięczny w „Śląsku”. Od 1995 prowadzi na żywo cykliczny program we wrocławskim oddziale TVP pt. Profesor Miodek odpowiada. Publikował również w miesięczniku „Wiedza i Życie”.
W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego, a także stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Podstawę kolokwium stanowiły dwie książki – Rzecz o języku. Szkice o współczesnej polszczyźnie oraz Kultura języka w teorii i praktyce.
Od maja 1989 jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1991 został profesorem nadzwyczajnym tej uczelni, w 1995 zaś odebrał „belwederski” tytuł profesorski z rąk Lecha Wałęsy. W roku 2005 został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego; w 2006 roku otrzymał ten sam tytuł na Uniwersytecie Opolskim.
W latach 2009-2011 prowadził na antenie TVP Polonia wraz z Agatą Dzikowską program Słownik polsko-polski
Jest laureatem wielu nagród m.in. Wojciecha Korfantego, Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Loży Liderów w Katowicach, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, „Złotej Kuli” przyznawanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą i wielu innych. Dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również honorowym obywatelem Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola wsi Bielice.
Jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych „Wiktorów” (1988, 1991, 1998) oraz „Superwiktora” za całokształt twórczości w 1998 roku. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik Polityka na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku (2000).

Dziś są Pana urodziny
I dlatego (z tej przyczyny)
Fetujemy Pana ślicznie
Wikiencyklopedycznie : – )
sługa
Stanisław Remuszko

http://www.remuszko.pl/omilosci/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.