Życzenia polsko-polskie

W poniedziałek 20 grudnia 2010 roku o 20:20 w Warszawie w sławnym klubie Ronina ksiądz prałat Jan Sikorski wygłosił dla jego członków homilię przedwigilijną, i była to piękna opowieść o Miłości – jako sednie Bożego Narodzenia oraz obchodzonych potem z tej okazji Świąt.
Miłość – kazał z przekonaniem ksiądz Sikorski – to przede wszystkim POST, lecz nie ten bezmięsny, tylko skrótowiec: Poznanie, Odpowiedzialność, Szacunek, Treść. By kogoś kochać, trzeba go naprzód Poznać; nie ma miłości bez Odpowiedzialności; obiekty prawdziwych uczuć się Szanuje; a wszystko to powinno być wypełnione konkreTną i prakTyczną Treścią i Troską; tak zapamiętałem tę POST-ną egzegezę. [Dodam z pokorą, że wydała mi się ona szczególnie słuszna i mądra po tym, co sam przeżyłem w ciągu ostatnich trzech lat]
W ramach rozpasanej wolności słowa, po homilii odniesiono się do jej aspektów politycznych, a mnie sąsiad spytał: wprawdzie Pan Jezus żąda, abyśmy miłowali nieprzyjaciół swoich, lecz jakże tu kochać kogoś, kto nazywa się Tusk albo KomuchRuski? Szczęściem akurat nagabnięto księdza prałata o wojnę polsko-polską, i mój sąsiad usłyszał (nie wierząc własnym uszom?), że różnica zdań bywa zaletą, bez sporu nie ma porządnego myślenia, patriotyzm niejedno ma imię, i łamiąc się tym oto opłatkiem życzę państwu, aby w nachodzącym roku było w was mniej zaciekłości, zawziętości, zapiekłości i zacietrzewienia, więcej natomiast Poznania (wzajemnego), Odpowiedzialności (za słowo), Szacunku (dla przeciwników politycznych) oraz szczerej i konkretnej Troski (o Polskę)…
Zanim złożę P.T. Czytelnikom życzenia noworoczne – wpiszę „ksiądz Sikorski” do gugli. I zacytuję stamtąd Wikipedię:  „…Pod koniec 1981 roku ksiądz Jan Sikorski został przez prymasa oddelegowany do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce, a po śmierci ks. Popiełuszki został odpowiedzialny za prowadzenie mszy świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Był honorowym kapelanem Solidarności regionu Mazowsze. W latach 1990-2001 sprawował godność Naczelnego Kapelana Więziennictwa RP. Ma 75 lat…”
A oto moje życzenie, które dołączam do opłatkowych życzeń księdza Sikorskiego: amen. Proszę, niech Państwo wpiszą ten wyraz do gugli  : – )
Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *