Krótki kurs historii (notatki bieżące)

Krótki kurs historii poradzieckiej Ukrainy

1A. Z nieznanych mi powodów, kraje Zachodu (precyzyjniej: USA oraz niektórzy ich sojusznicy) uważają, że świat powinien być urządzony na ich modłę. Innych cywilizacji (wg Huntingtona jest jeszcze siedem) Zachód nie szanuje, ale z nimi nie walczy, natomiast cywilizację prawosławną (Białoruś, Rosja) stara się pokonać wszelkimi sposobami. Czemu? Nie wiem i nie rozumiem. Sądzę, że żadna z cywilizacji nie jest lepsza od innych, tak jak żaden odcień skóry nie jest lepszy od innych odcieni. Różnokolorowi mogą w miarę zgodnie żyć przynajmniej OBOK SIEBIE.
Agresję Zachodu wobec Rosji, rosnącą i rozszerzającą się od jakichś dwóch lat, postrzegam –
per analogiam
– jako klasyczny XIX-wieczny rasizm w XXI wieku. Jestem temu rasizmowi gruntownie przeciwny.

http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=3747

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,140253,16537944,Raport_mniejszosci.html#TRNajCzytSST Przeczytajcie koniecznie, zwłaszcza głos pierwszego Rosjanina, Iwana Wyrypajewa.

1. ZSRR był zasadniczo innym państwem niż inne państwa świata, a zwłaszcza Europy.
2. Rozpad ZSRR ćwierć wieku temu nie sprawił automatycznie, że rezultaty rozpadu stały się takimi samymi państwami jak inne państwa świata, a zwłaszcza Europy.
3. Różnice dotyczą przede wszystkim Ukrainy, która od początku swej niepodległości zaistniała jako państwo pod względem ludnościowym, terytorialnym i politycznym podzielone na dwie części ZNACZNIE BARDZIEJ niż którekolwiek z pozostałych państw-republik byłego ZSRR.
4. Tym społecznym podziałom stale towarzyszyła przez ćwierć wieku jednostronna ewolucja ukraińskiego systemu władzy w kierunku oligarchii.
5. Taka Ukraina stawała się łakomym NATURALNYM kąskiem gospodarczo-polityczno-militarnym dla Unii Europejskiej, USA i NATO oraz Rosji.
6. Zachód, po porażce z Białorusią w 2010 roku (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_prezydenckie_na_Bia%C5%82orusi_w_2010_roku), w ramach przygotowań do dziejowego przejęcia Ukrainy (patrz: czerwone) w roku 2006 powierzył Ukrainie i Polsce organizację gigantycznego przedsięzięcia społeczno-gospodarczego o nazwie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro ‚2012, czemu towarzyszyły dziesiątki (setki?) miliardów inwestowanych dolarów oraz przygotowywanie gruntu pod „społeczny spontaniczny protest” zwany Majdanem.
7. W drugiej połowie 2013 roku rozpoczęto realizację planu „Majdan”, w czego konsekwencji, w lutym 2014 roku, w krwawym  przewrocie wspieranym propagandowo i logistycznie przez Zachód (i Polskę), obalono dotychczasową ukraińską władzę uznawaną, notabene, do samego końca przez ten sam Zachód (i Polskę) za jak najbardziej legalną.
8. Pierwszą uchwałą „nowego parlamentu” Ukrainy była delegalizacja języka rosyjskiego.
9. Potem była reakcja ludności wschodnioukraińskiej (naturalnie wspieranej po cichu przez Rosję), co w końcu przerodziło sie w wojnę domową.
10. W tzw. międzyczasie Rosja bez jednego wystrzału, przy niemal jednogłośnym poparciu mieszkańców i przy jedynie werbalnych protestach Zachodu, przyłączyła do siebie Krym.
11. W lipcu 2014, wskutek pomyłki (wersja najbardziej prawdopodobna), nad terenami walk został zestrzelony malezyjski samolot pasażerski; zginęło prawie 300 Bogu ducha winnych turystów. Gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła jednogłośną decyzję o powołaniu międzynarodowej komisji w celu wyjaśnienia tej katastrofy – temat nagle (jak nożem uciął) znikł z wszystkich światowych politycznych tapetów i medialnych czołówek.
12. Patrz także:  http://www.rp.pl/artykul/956150,1131246-Rosja-wzywa-do-spotkania-Rady-Bepieczenstwa-ONZ-w-zwiazku-z-Ukraina.html Tam trwa katastrofa humanitarna.
13. Sumując: na wschodziie Ukrainy od miesięcy jedni ludzie masowo zabijają innych ludzi. Liczba uchodźców idzie w setki tysięcy. Jeśli medialne wieści na ten temat są choć w 1/10 prawdziwe, to może mniejszym złem byłoby przerwanie tej wojny przez Rosję albo jakieś namaszczone przez ONZ siły rozjemcze? To jednak musiałoby oznaczać (w dalszej kolejności)  przynajmniej federalizację Ukrainy (Donieck, Ługańsk i okolice).

http://forum.lem.pl/index.php?topic=689.msg54838#msg54838 Livie, ja uważam, że wszystko zmienia się z czasem. Ludzie z wiekiem rozumieją więcej i lepiej. Stają się inni. Świat się też zmienia. I Hitler, i Stalin, i Mao, i inne potwory nie miałyby dzisiaj ŻADNYCH szans na zaistnienie. Uważam, że ta prawidłowość dotyczy także Rosji po rozpadzie ZSSR.  Rosja bardzo się zmieniła, sądząc po jej czynach i słowach. Przypuszczam, że Putin razem z nią. On zaczyna wyglądać w moich oczach na wielkiego męża stanu.
Rzecz jasna, historia ostatnich 300 lat, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1948-1988, każe zachować nieufną ostrożność. Przynajmniej mi każe.
Staszek

Stanisław Remuszko

pjes: uprasza się o krytykę pod: remuszko@gmail.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.