Na niebie i ziemi

Znawcy i smakosze Stanisława Lema wiedzą, że był on PRZEDE WSZYSTKIM myślicielem, detektywem, filozofem i odkrywcą, a dopiero PRZY OKAZJI polskim prekursorem fantastyki naukowej. Lecz sygnatura SF (mem) przywarł do naszego Mistrza tak trwale i solennie, że tego skojarzeniowego prymatu wśród szarych inteligentów chyba nie da się już odmienić.
Podobna życiowa historia przydarzyła się Markowi Oramusowi. Internetowe encyklopedie wrzucają go do beczki z krajową czołówką pisarzy science fiction, a tymczasem Oramus jest – przynajmniej dla mnie – przede wszystkim wybitnym publicystą, który potrafi fachowo znać się na wszystkim (staranne przygotowanie!), i którego klarowne popularnonaukowe wywody czyta się potem w intelektualnym napięciu i od deski do deski.
Otóż Marek (mam zaszczyt być z nim po imieniu) wydał właśnie swoje publicystyczne Opus Magnum*. To fascynujący tom pod tytułem „Na niebie i ziemi”, liczący 360 stron i składający się z 27 wywiadów, w których wypowiadają się międzynarodowe tuzy polskich uczonych. Ale to Oramus zadaje im pytania, które czytelnikowi nawet nie przyszłyby do głowy, i to Oramus tak układa i cyzeluje odpowiedzi swych rozmówców, że czytelnik czuje się jak po pysznym, lecz skromnym posiłku. „Poproszę dokładkę” – chciałoby się rzec, ale można tylko przewrócić kartki i wziąć się za następne ścisłe rewelacje (kosmiczne, matematyczne, fizyczne, biologiczne czy techniczne). Dla urozmaicenia jasłospisu – mamy tu i ówdzie przystawki i desery: teologię, finanse, etykę, elektrownię jądrową, estetykę … Jako w niebie, tak i na ziemi…
Mądra książka dla bystrych umysłów. Podaję link do wydawcy (można kupić gdzie indziej): https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/na-niebie-i-ziemi

Stanisław Remuszko

*Gdy Oramus skleci swe Opus Maximum – to dopiero będzie lektura!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *