Niejasności

Krakowscy uczeni jagiellońscy opublikowali rezultat swoich obliczeń w konkursie Pytii na najtrafniejszy sondaż przed niedawną elekcją europejską. Wgrała pracownia INDICATOR przed – ex aequo – ESTYMATOREM i IBRISEM. Szczegóły można obejrzeć tu: http://www.cbip.uj.edu.pl/

Mam do tych detali cztery uwagi-postulaty.

Po pierwsze, wolałbym, aby przy siedmiu sondażowniach, które badały opinię w tygodniu przedwyborczym, były podane linki do miejsca i terminu publikacji. Uważam, że każdy obserwator powinien móc samodzielnie ocenić te źródła. Kto, gdzie, ile.

Po drugie, cieszyłbym się, aby firmy, które czują się na siłach rywalizować, wcześniej umówiły się publicznie, że w tygodniu przedwyborczym wykonają swój sondaż-wizytówkę z jawną i dostępną dla wszystkich metryczką.

Po trzecie, jestem mocno zdziwiony, że o tych atrakcyjnych wynikach i rachunkach nie wspomniały ani słowem żadne media. Nos w sos, nogi w pierogi. To nie jest porządne dziennikarstwo. To jest lekceważenie obywateli-wyborców.

Po czwarte, nijak nie wyjaśniono przyczyn, dla których tak bardzo pomylił się tym razem wykonawca sondażu exit poll. W stosunku do wyników PKW różnica między PiS a KE mogła wynosić, niechby, 1-2 punkty procentowe, ale SIEDEM???

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.