Ojciec

Dziś, 3 września 2019, przypada LXV rocznica śmierci mego Ojca, Tadeusza Antoniego Remuszki, urodzonego 6 września 1906 roku w Warszawie, męża Jadwigi z Modrowskich oraz ojca dwóch synów: mnie i młodszego brata Mieczysława.

Gdyby ktoś życzliwy potrafił mi telefonicznie pomóc radą, jak wstawić tu zdjęcie Ojca (*jpg), byłbym ogromnie wdzięczny : -)

Stanisław Remuszko, remuszko@gmail.com, +22 641-7190, 504-830-131

Dzięki wsparciu mojej ukochanej byłej żony Agnieszki, pierwsze zabrudzone zdjęcie pochodzi z biletu miesięcznego (ale od czego fotoszop), drugie zaś zostało zrobione w oflagu Woldenberg IV C (wpisz w google), gdzie Ojciec trafił po niespełna dwóch tygodniach walk (wrzesień 1939), otrzymawszy naprzód najmarniejsze Virituti oraz Krzyż Walecznych. Ppor. Tadeusz Remuszko stoi trzeci z prawej w pierwszym rzędzie, a pierwszym z lewej jest ppor. Mieczysław Wróblewski, który zamieszkał po wojnie w sławnych przedwojennych ZUS-owskich blokach przy Puławskiej 130 (drugi blok, I klatka, III piętro), podczas gdy my zamieszkaliśmy w III bloku (dziś róg Tynieckiej i Lenartowicza na piętrze I. Po wojnie obaj panowie grywali w bridża u nas w domu (z panem Stefanowiczem i panem Tobiaszem). Posesja przy dzisiejszej Puławskiej 130 była i jest piękna, niezmieniona do dziś.

Ojciec odumarł mnie sześciolatkiem. Gdybym miał Ojca, byłbym zupełnie, ale to kompletnie innym człowiekiem. Tak uważam. Mama – sanitariuszka powstańcza – była prawdziwą bohaterką, zostawszy w wieku 43 lat wdową z dwojgiem maleńkich synów, z maturą, bez zawodu.W zawierusze wojennej i powstańczej zginęli wszyscy trzej jej bracia. Została sama jak palec. Gdyby nie pan Zygmunt Przetakiewicz, (prawa ręka szefa PAX-u Bolesława Piaseckiego), byłoby nam znacznie ciężej niż było. Mama nauczyła się pisać na maszynie i pracowała w Instytucie Wydwniczym PAX. Pamiętam, że w latach pięćdziesiątych chodziłem autentycznie głodny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.