Knebel

Cytuję opis incydentu zamieszczony w internecie 31.03.2020:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg80652#msg80652

>>>Uprzejmie informuję P.T. zainteresowanych, że przed chwilą usiłowałem zamieścić na forum „Gazety Wyborczej” spokojny kulturalny absolutnie regulaminowy komentarz pod jednym z tekstów, ale redakcja anonimowo odpisała (przeklejam), że „Z uwagi na naruszenie regulaminu nie możesz zamieszczać komentarzy do 12 kwietnia 2020, 21:13″, i w dopisku: „skontaktuj się z forum@wyborcza.pl”.
Prenumeruję „GW” od zawsze (prenumerata daje prawo do komentarzy), zawsze – jako JEDYNY na forum „GW” !!! – podpisuję się imieniem i nazwiskiem, z podaniem adresu mejlowego i numeru telefonu, ale taki ban (chyba tak to się nazywa?) zdarzył mi się po raz pierwszy.<<<
*
W ciągu trzech następnych dni (1-3 kwietnia) dzwoniłem do tzw. czytelniczego wsparcia „GW”, rozmawiając kolejno z życzliwymi panami Kamilem Gasińskim, Tomaszem Zawadzkim i panią Marleną Konecką. Sprawa zyskała tam nawet jakiś wewnętrzny rozgłos, ale próby wyjaśnienia czegokolwiek nie powiodły się, bo „nikt w redakcji nie odpowiada na nasze mejle” Wobec tego 5 kwietnia sam od siebie wysłałem taki mejl – także z zerowym skutkiem.
*
CENZURA była bodaj pierwszą instytucją, którą zlikwidowano w 1989 po upadku PRL. Jednak „Gazeta Wyborcza” wyraźnie bez niej żyć nie potrafi (archiwum), a teraz do redakcyjnej cenzury dołożyła KNEBEL, czyli fizyczne odebranie czytelnikom prawa głosu. Rzecz jasna, mógłbym uzyskać zdjęcie tego knebla na drodze prawnej (płacę-wymagam), ale stałoby się to już za jakieś drobne dwa-trzy lata, jak mówią zaprzyjaźnieni adwokaci i sędziowie.
Jako dziennikarz-senior z półwiecznym stażem – jestem zaciekłym przeciwnikiem cenzury i urodzonym zwolennikiem pluralizmu poglądów. Cenzurę i knebel uważam za czyny obrzydliwe moralnie we wszystkich relacjach międzyludzkich, a w porządnych mediach nazwałbym to wprost prostytucją.

Przypomnę więc tylko, że „Gazetę Wyborczą” od trzydziestu lat firmuje swym imieniem i nazwiskiem pan Adam Michnik, jego zastępcą zaś jest pan Jarosław Kurski.
Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.