Legenda Pyjasa

Z powodu niestwierdzenia znamion przestępstwa krakowska prokuratura umorzyła przed paroma dniami (11.07.11) śledztwo w sprawie utrudniania postępowania dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa.
Ciało tego studenta znaleziono trzydzieści cztery lata temu, 7 maja 1977, w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Wtedy prokuratura uznała, iż zebrany materiał dowodowy prowadzi do wniosku, że wyłączną przyczyną śmierci Stanisława Pyjasa był nieszczęśliwy wypadek spowodowany przez niego samego. Według prokuratury, znajdujący się w stanie poważnej nietrzeźwości student potknął się o nierówności posadzki i zleciał ze schodów. To spowodowało nieamortyzowany rękami upadek, utratę przytomności, obrażenia i krwotok, w wyniku którego nastąpiło zachłyśnięcie się i uduszenie. Jednak dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja okoliczności jego śmierci była od początku niewiarygodna; uznali, że został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę – podaje „Gazeta Wyborcza”: http://wyborcza.pl/1,76842,9926976,Umorzone_sledztwo_w_sprawie_utrudniania_postepowania.html
Tak się złożyło, że wkrótce po tragedii, w maju 1977 byłem na Szewskiej w tłumie przed tą bramą, zaglądałem do środka, pamiętam panujący tam smród oraz to, że ze schodów jakiś napruty miejscowy menel wygrażał gapiom. Kilka dni później my, dwudziestolatkowie, nie mieliśmy żadnych wątpliwości: to robota bezpieki. Szeptana wieść roznosiła się lotem błyskawicy i szybko powstała legenda. Jednak przez następne 34 lata i 5 śledztw nigdy nie znaleziono żadnych, ale to absolutnie żadnych dowodów na taki przebieg wydarzeń. Dużo czytałem o tym, naprzód w bibule, a po roku 1989 w wolnej prasie, i dziś, znając mechanizm powstawania innych podobnych legend w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, skłaniam się ku prozaicznej przyczynie śmierci Pyjasa: zwykły nieszczęśliwy wypadek. 
Stanisław Remuszko

14.08.11: http://www.rp.pl/artykul/10,701323-IPN-czeka-na-ostatnia-ekspertyze.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.