Minister, poseł lub jego rodzina…

 Na internetowych portalach donoszą, że dziś znów jakiś mężczyzna zabił jakąś kobietę. Samochodem. Na pasach. Kompletnie urżnięty.

Teraz siedzi. Ale choćby spędził za kratami całe lata, nie wróci to życia kobiecie ani nie zapobiegnie dalszym takim wypadkom.

Od dziesięciu lat publicznie głoszę, że POLSKICH PARLAMENTARZYSTÓW obciąża część moralnej odpowiedzialności za śmierć ponad tysiąca, kalectwo kilku tysięcy i cierpienia kilkunastu tysięcy corocznych ofiar wypadków samochodowych, których sprawcami są pijani kierowcy. Dzień dzień, w świątek i piątek, jak Polska długa i szeroka, mordują oni Bogu ducha winnych ludzi, rozjeżdżają przechodniów na chodnikach, taranują auta, zabijają dzieci na przejściach dla pieszych, itp., itd.

Trzeba tak zmienić prawo, aby (mówię w tej chwili o sytuacjach BEZWYPADKOWYCH) nietrzeźwy kierowca przyłapany na uczynku MUSIAŁ tracić prawo jazdy –  na przykład za pierwszym razem na miesiąc, za drugim – na rok, za trzecim – na pięć lat, za czwartym razem – dożywotnio. Personalia tak ukaranego kierowcy figurowałyby w specjalnej bazie danych dostępnej z każdego policyjnego radiowozu. Nazwiska i zdjęcia trzykrotnych recydywistów publikowane byłyby w internecie.  Natomiast prowadzący pojazd kierowca TRZEŹWY, ale z zabranym prawem jazdy, MUSIAŁBY z automatu wędrować do więzienia. Jeśli wskutek wypadku drogowego spowodowanego przez pijanego kierowcę ktoś by zginął – samochód automatycznie ulegałby przepadkowi (niezależnie od „normalnej” kary wymierzonej sprawcy). 

Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w Zachodniej Europie i tam liczba „alkoholowych wypadków” jest o rząd wielkości (!) mniejsza. Powyższą propozycję pierwszy raz przedstawiłem prawie 11 lat temu w „Nowym Państwie”, potem w książce „Gazeta Wyborcza. Początki i okolice”, potem w Sejmie, potem na internetowych forach… I co? I nic.

Przykro rzec, ale uważam, że w tej sprawie nic nie drgnie dopóty, dopóki pijany kierowca nie zabije w wypadku drogowym wpływowego polityka albo jego małżonki lub dziecka. 

 25 stycznia 2010: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7497773,Malopolska__Pijany_kierowca_zabil_dwoch_nastolatkow.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.