Dorastanie

Dla człeka, który urodził się w roku 1948 i doczekał się lądowania innego człeka na Księżycu, Jana Pawła II, niepodległej demokratycznej Polski, upadku ZSRR, czarnoskórego prezydenta USA oraz przebiegnięcia (dwa lata temu) stu metrów w ciągu 9,58 sekundy – w zasadzie NIC nie powinno już być niemożliwe. Taki człowiek wie, że zdarzyć może się absolutnie wszystko. Jednak, gdy Włodzimierz Szaranowicz w studiu TVP HD pytał dziś retorycznie: czy ktokolwiek na świecie wątpi, KTO WYGRA rozpoczynający się za chwilę finał setki? – w odpowiedzi milionowa rzesza telewidzów zgodnie i kategorycznie westchnęła: NIE!  
Istotnie, tak jak Beamon skoczył w Meksyku w 1968 roku* 890 centymetrów i ten rekord olimpijski utrzymuje się DO DZIŚ (43 lata!!!) – tak od lat dwóch nikt o zdrowych zmysłach nie wątpi, że w imprezach najwyższej rangi wygrać może oba sprinty tylko jeden człowiek – ciemnoskóry jamajski olbrzym Usain Bolt. Bolt jest w lekkoatletyce kimś w rodzaju bokserskich braci Kliczków razem wziętych: ściga się z najszybszymi zawodnikami świata tylko przez pięćdziesiąt metrów, a potem, utrzymując nad nimi przewagę na tym dystansie niemożliwą (ponieważ kilku- , a nawet kilkunastometrową!!!), już tylko się wygłupia i dokazuje. Może to i dziecinada, lecz czy o takie formy wyrażania radości można do kogoś mieć pretensje?
No więc, skoro wszystko zdarzyć się może – SIĘ ZDARZYŁO. [Murphy: jeśli coś może źle pójść – to pójdzie]. Na trwających w Korei mistrzostwach świata w lekkiej atletyce Bolt nie wygrał setki. Dlaczego? Bo przesadził z luzacką pewnościa siebie, zrobił falstart i został zdyskwalifikowany.
Co może czuć mężczyzna, który wskutek własnej niefrasobliwości zmarnował w ułamku sekundy przygotowania z ostatnich dwóch lat?
Nie wiem. Ale przypuszczam, że dorósł.
Stanisław Remuszko
* miałem wtedy 20 lat, ważyłem 70 kg, pierwszą miłością kochałem się w Joli, i na obozowej spartakiadzie w Bindugach skoczyłem najdalej w swoim życiu: 586 cm…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.