Obywatelskie ułatwienie wyborcze

Listem poleconym priorytetowym (opłata 4 zł 15 gr) nadałem wczoraj pod adresem Kancelarii Premiera (Al. Ujazdowskie 1, 00-583 Warszawa) następującą prośbę:

Warszawa, 18 września 2011

Pan Premier
Donald Tusk
Warszawa

Wielce Szanowny Panie Premierze,
Do wyborów zostały trzy tygodnie.
Uprzejmie proszę Pana o spowodowanie, aby wszyscy obywatele mogli za pomocą internetu – po wpisaniu swojego adresu zamieszkania – obejrzeć/przeczytać te same listy/informacje o kandydatach do parlamentu zarejestrowanych w ich okręgu wyborczym, które 9 października 2011 otrzymają na karcie do głosowania.
Według opinii znajomych informatyków wysokiej klasy, nie ma absolutnie żadnych technicznych przeszkód dla niemal natychmiastowego wdrożenia takiego rozwiązania – jakże pożytecznego dla milionów wyborców i dla całej naszej demokracji. Wszystkimi danymi oraz wszystkimi narzędziami dla realizacji tego pomysłu dysponuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Uważam, że to nowoczesne patriotyczne rozwiązanie powinno mieć charakter trwały i powszechny (powinno dotyczyć wszystkich przyszłych konstytucyjnych elekcji parlamentarnych i samorządowych).
Z głębokim respektem i dobrymi życzeniami

Stanisław Remuszko

Papierową i mejlową kopię tego listu wysłałem do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej pana Stefana Jana Jaworskiego oraz do sekretarza PKW pana Kazimierza Wojciecha Czaplickiego, który  zarazem jest szefem Krajowego Biura Wyborczego. Takie same imiennie adresowane kopie powędrowały również – z prośbą o wsparcie medialne dla tej inicjatywy – do redaktorów naczelnych czołowych dzienników i tygodników (m. in. „Gazety Wyborczej”„Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Wprost”, „Tygodnika Powszechnego” oraz „Uważam Rze”).
Zobaczymy, czy będzie jakikolwiek efekt tych obywatelskich starań…

*****

No to zobaczyłem!
Przykro mi, lecz muszę przeprosić P.T. Czytelników, Premiera i oraz pozostałych Adresatów cytowanego wyżej listu za moje lenistwo i niedbalstwo. Owszem, pomysł-postulat był dyskutowany i aktualny jeszcze rok temu [patrz np. http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,118963822,118963822,Zglaszam_pomysl_racjonalizatorski.html ],
i jeszcze dwa miesiące temu, lecz dziś aktualny już nie jest, bowiem właśnie został zrealizowany, jak mnie wyrozumiale poinformowali pracownicy Krajowego Biura Wyborczego. Sprawdziłem – działa. Ale sprawdzić wypadało PRZED, a nie PO. Jeszcze raz przepraszam, wyrażam skruchę i wyciągam melioracyjne wnioski (dla siebie na przyszłość)…
A oto wyczerpujący link Państwowej Komisji Wyborczej: http://wybory2011.pkw.gov.pl oraz drugi (uboższy) link nadesłany życzliwie przez brata Mieczysława: www.kandydacidosejmu.pl
Rzecz jasna, można teraz powybrzydzać, że interfejs ciut nie taki, albo że przydałoby się prościej – ale z takim malkontenctwem się nie zgodzę. Polska, w tym polska demokracja, w tym internetowa PKW zmierzają w dobrym kierunku. Amen!
Stanisław Remuszko
P.S. Jedyne, co podtrzymam, to apel o nagłośnienie tej nowości, dotarcie z informacją o jej istnieniu „pod strzechy”, jak Polska długa i szeroka. Sądzę, że PKW powinna zrobić odrębną konferencję prasową poświęconą temu tematowi, no, a już najwiecej powinny zrobić czołowe media : – )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.