Sprawa pilna

                                                                                         Warszawa, 31 października 2011
Pan
Dr Łukasz Kamiński
Prezes IPN
Towarowa 28
OO-839 Warszawa

Wielce Szanowny Panie Prezesie,
Zbliża się XXX rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ludzie, którzy zaplanowali i wykonali tę dramatyczną operację, a potem – na różnych szczeblach – sprawowali władzę, dziś rzadko kiedy liczą mniej niż osiemdziesiąt lat. Wkrótce odejdą na zawsze. Wraz z nimi przepadnie ich osobista unikatowa wiedza o ważnych wydarzeniach ostatniej dekady PRL, w tym również o  okolicznościach zmiany ustroju państwa.
Zwracam się do Pana Prezesa z uprzejmą obywatelską prośbą o znalezienie formuły, która pozwoliłaby Instytutowi przeprowadzić dokumentalne rozmowy z tymi naocznymi świadkami polskiej historii.
Przypuszczam, że tylko IPN ma źródłowe dane merytoryczne, posiada odpowiednią delegację ustawową oraz dysponuje wyjątkową kadrą kompetentnych fachowców (zwłaszcza historyków i archiwistów), którzy takie obszerne rejestrowane wywiady mogliby tematycznie przygotować i technicznie zrealizować.
Uważam, że w ten sposób można by uzyskać materiał faktograficzny wprost bezcenny z patriotycznego punktu widzenia. Chętnie podzielę się konkretnymi pomysłami w tym zakresie.
Pozwalam sobie jeszcze raz podkreślić wagę sprawy i jej “biologiczną pilność”.
Z głębokim respektem
                                                                                                                 Stanisław Remuszko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz